Jak odpalać?

Flary - najczęściej używane w czasie meczów. Trzyma się ją w ręce. Aby odpalić flarę należy przyłożyć ogień do wyznaczonego miejsca.

Fontanny - postawić pionowo na ziemi i odpalić lont. Efekt- w zależności od wielkości- fontanna iskier, dużo światła.

Motylki, kamikadze, pszczółki - położyć na równej powierzchni, napisem (kolorową stroną) do góry i odpalić. Nie wolno rzucać motylków etc. Efekt - leci świdrem do góry i efektownie spala się w różnych kolorach.

Moździerz - pudełko z rurką (moździerzem) i kilkoma kulkami (ładunkami). Rurkę mocujemy na ziemi, aby przy strzale nie zachwiała się. Wkładamy pocisk do moździerza i rozwijamy lont na zewnątrz rury. Po odpaleniu pocisk wznosi się do góry i strzela. Każdy ładunek odpalamy osobno- w rurce może znajdować się tylko jedna kulka.

Rakiety - należy umieścić rakietę z kijkiem tak, aby mogła ona swobodnie się wzbić np.: do butelki czy rurki. Przedmiot, z którego wylatuje rakieta, powinien być stabilnie umocowany do ziemi, tak by nie miał możliwości przewrócenia się. Nie można wbijać rakiety w ziemię czy twardy śnieg, gdyż nie wystartuje i wybuch nastąpi w „punkcie zero”.

Rzymskie ognie - wbić pionowo w głęboki śnieg, włożyć do butelki lub przymocować do pionowego słupa, palu, tak, aby się nie przewrócił. Rzymskich ogni nie powinno się trzymać w rękach. Ostatni strzał z rurki, jeśli jest w powietrzu może wylecieć tyłem.

Wyrzutnie - postawić na równym podłożu i odpalić. Jeśli wyrzutnia jest tylko kilkustrzałowa, należy dodatkowo obłożyć ją kamieniami czy cegłami, tak by w czasie strzelania nie przewróciła się. Baterie strzelają do góry pojedynczo lub seriami.

Petardy - wyróżniamy kilka rodzajów:
- diabełki, pchełki - rzucić o twarde podłoże. Nie podpalamy. Efekt - niewielki huk.
- petardy lontowe - położyć petardę na ziemi i odpalić.
- petardy draskowe - odpalić od draski i szybko rzucić lub położyć na ziemi. Petardy draskowe można odpalić również od draski w pudełku od petard, jeśli jest, lub od zapałek.


PAMIĘTAJ!
Po odpaleniu każdego z fajerwerków należy oddalić się na bezpieczną odległość.


Materiały umieszczone za zgodą: http://www.fajerwerki.net.pl

Partnerzy: